Kohtauspaikka

Kohtauspaikka => Tyypin 1 eli nuoruustyypin diabetes => Aiheen aloitti: Guest - Toukokuu 12, 2004, 22:02:00 ip

Otsikko: NOVORAPID?????
Kirjoitti: Guest - Toukokuu 12, 2004, 22:02:00 ip
Terveppäterve taas!

Mulla alkoi tänää novorapidin ottaminen ensimmäistä kertaa. Ihmettelen vaan kun pistospaikkoihin on tullut punaisia pisteitä, aivan kuin hyttysen pistoja. Mahtaako kenellekkään olla tuttua. Ainetta olen laittanut aamusta asti muutamia yksiköitä kerrallaan. Voiko mahdollisesti olla allerginen reaktio/EI KAI VAARALLISTA??????
Otsikko: Re: NOVORAPID?????
Kirjoitti: Pexi - Toukokuu 13, 2004, 00:41:00 ap
Mulle joskus tulee mutta en ole siihen kiinnittänyt sen kummemmin huomiota kun ne aina häviävät nopeasti.
Otsikko: Re: NOVORAPID?????
Kirjoitti: **DONOTDELETE** - Toukokuu 13, 2004, 09:46:00 ap
Minulle tuli niitä, kun aloitin Lantuksen. Ovat aina hävinneet päivän sisällä, eikä niitä enää tule, tuli kuitenkin useita kuukausia, ennenkuin lakkasi tulemasta.
Ilmeisesti reaktio uuteen aineeseen (joko itse insuliiniin tai sen säilöntäaineisiin).
Otsikko: Re: NOVORAPID?????
Kirjoitti: **DONOTDELETE** - Toukokuu 15, 2004, 00:21:00 ap
Mulle tulee vain pieni punainen pistoksen jälki joka "paranee" n.3päivässä. Ei "hyttysten" isompi läiskä.    Ei ainakaan tartte merkata edellistä pistospaikkaa!!!